Akaryakıt

Akaryakıt dağıtım sektöründe yeni marka; Eva

AA

‘Kadın eli değerse’ sloganıyla akaryakıt dağıtım sektörüne hızlı bir giriş yapan Eva Petrol, 42 istasyonuyla müşterilerine hizmet veriyor. Eva Petrol Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Deniz Türkeri, ‘Kadın eli değmiş bir enerji sektörü markası yaratma’ hedefiyle kurulan Eva’yı ilk kez Enerji Petrol Gaz’a anlattı.

Yepyeni bir akaryakıt dağıtım firması 2018’in ilk aylarında sektöre adım attı. Sektöre ‘Kadın eli değmiş bir enerji sektörü markası yaratma’ hedefiyle adım atan Eva, Mart ayından bu yana hizmet veriyor. Kadın istihdamını arttırmak, kadınların her çalışma ortamında başarılı olabileceğine olan inanç ve tüketiciye uygun fiyatlarla akaryakıt sağlayabilme hedefiyle kurulan Eva’yı Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Deniz Türkeri’den dinledik. Eva Petrol’ün serüvenini ilk kez Enerji Petrol Gaz’a anlatan Türkeri, sorularımızı yanıtladı.

 Eva Petrol’ün kuruluş serüvenini anlatır mısınız? Şirket ne zaman faaliyete geçti?

Şirketimiz Eva, Mart ayında faaliyete geçti. İlk istasyonumuzu da Florya’da açtık. Büyük ilgi gördük. Hatta kampanyalı fiyatlarla satış yaptığımızı duyan yüzlerce araç, istasyonun önünde kilometrelerce uzunlukta kuyruk oluşturdu. E-5 trafiği bile etkilendi bu kuyruklardan. Florya’nın ardından hemen kolları sıvadık ve 12’si İstanbul ve İzmit olmak üzere 2 ayda 42 istasyona ulaştık. Bir yandan istasyonlarımızın sayılarını çoğaltırken diğer yandan da personel alımları yapmaya başladık.

Hedeflerimizden birisi de kadın istihdamını arttırmak; ‘kadın eli değmiş bir enerji sektörü markası’ yaratmak. Bu amaçla yola çıktık. Şüphesiz kadın ve erkeği ayırmıyoruz. Ancak üzerine basarak söylemek isterim ki, kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Akaryakıt istasyonlarında kadınların daha rahat edebileceği, huzurlu ve keyifli bir mola ortamı yaratmak için de ayrıca çalışıyoruz.

“Eva adını ‘kadın eli değmiş ilk akaryakıt markası’ olmaya karar vererek koyduk”

 Eva adının hikayesi nedir, bu isme nasıl karar verildi?

Markamızın adı EVA, Latincede Havva anlamına geliyor. Havva ilk kadın, biz de Türkiye’nin kadın eli değmiş ilk akaryakıt markası olmaya karar vererek bu ismi koyduk. İnanılmaz güzel tepkiler aldık.

 Eva Petrol olarak nasıl bir hedefle yola çıktınız? Çok fazla oyuncunun bulunduğu akaryakıt dağıtım sektöründe nasıl bir fark yaratmayı istiyor, nasıl bir stratejiyle ilerliyorsunuz?

Hedefimiz kadın-erkek tüm araç kullanıcılarına uygun fiyatlar ile kaliteli akaryakıt hizmetini butik ve niş konsept istasyonlar ile sunmak.

“2018 sonuna kadar 18 ilde 75 istasyona ulaşmak hedefindeyiz”

 Kaç istasyonunuz bulunuyor, bu sayıyı 2018 yılı içerisinde kaça çıkarmayı planlıyorsunuz?

Şu an kendi öz malımız 32 istasyonumuz ile birlikte toplamda 42 istasyonumuz bulunuyor. 2018 sonuna kadar 18 ilde 75 istasyona ulaşmak hedefindeyiz.

“Çalışanlarımızın yüzde 50’sinin kadın çalışan olması ilk hedeflerimiz arasında”

 Türkiye’de kadın istihdamı adına atılan önemli adımların olduğu bir dönemde siz de kadın istihdamının çoğunlukta olmasına özen gösterdiğiniz bir yapıyla kuruldunuz. Kadın çalışanların ağırlıklı olduğu istasyonların nasıl bir etki yaratacağını düşünüyorsunuz? Şu ana kadar müşterilerinizden aldığınız geri dönüşler nasıl?

Çalışanlarımızın çoğunluğunu kadınların oluşturmasını istiyoruz. Bu konuda gece gündüz demeden çalışıyor, güçlerimizi birleştiriyoruz. Çalışanların en az yüzde 50’sinin kadın çalışan olması ilk hedeflerimiz arasında. Kadınlar tüm sektörlerde tahmin edilenden daha da başarılı ve bizler de üzerimize düşen görevi yerine getirerek kadınlara daha çok çalışma ortamı sağlıyoruz.

Geri dönüşler beklediğimizden de harika. Kurumsal renklerimizin fuşya-beyaz olması ve akaryakıt istasyonlarımızın bu renklerde olması kadın sürücülerin dikkatini çekiyor. İstasyona geldiklerinde kadın çalışanları görünce de çok mutlu oluyorlar ve yüzlerine ayrı bir tebessüm geliyor. Bizlere yapılan geri bildirimlerde kadın çalışanların daha da artması gerektiğini vurguluyorlar. Bizden akaryakıt alan kadınlar da ‘Eva’ya geldik diva gibi hizmet aldık’ diye geri bildirimde bulunuyor. Bu arada istasyonlarımıza gelen erkek sürücüler bu sektöre de kadın elinin değmesinden oldukça memnun olduklarını belirtiyorlar.

“Ekonomik olmak için tüm şartları bir araya getirdik”

 Fiyat politikanızdan bahseder misiniz?

Ekonomik olmak için tüm şartları bir araya getirdik. Akaryakıtımızı direkt rafineriden alıyoruz. Arada aracı olmaması ve kar marjımızı da olabildiğinde düşük tutuyor olmamız dolayısıyla uygun fiyatlarla müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Ayrıca bazı pazarlama bütçelerimizi yüksek bütçeli mecralara ayırmak yerine nihai tüketicinin yararlanacağı şekilde pompa satış fiyatlarına yansıtıyoruz. Salı ve Cuma günleri de satışlarımızda kampanyalarımız var.

‘Eva Spa, Eva Lube ve vale hizmetlerimiz var’

 Akaryakıt dışı hizmetleriniz neler?

Vale hizmetimiz var. ‘Bu ne demek?’ derseniz; istasyonlarımıza gelenler araçlarını görevli valelere verebiliyor, bu arada istasyonda rahatça vakit geçirebiliyorlar.

“Eva SPA” yine kadınların sorumluluğunda olan araç yıkama, bakım, “Eva Lube”, araç bakım ve tamiri gibi hizmetlerimiz var. Ayrıca dileyen herkesin sahip olabileceği “Eva Card” sahiplerine ayrıcalıklı kampanyalar ve çeşitli sürprizler yapıyoruz.

 Fiziki altyapı anlamında ne gibi yatırımlarınız var?

Mevcut Kırıkkale ve Batman depolarımızın yanında, İzmir Aliağa, İzmit Derince ve Mersin’de yeni depo yatırımlarımız olacak.

 Son olarak neler eklemek istersiniz?

“evapetrol” diye bir Instagram hesabımız var. Buraya her gün ve her an yeni güzellikler ekliyoruz. Müşterilerimizin her şeyden haberdar olması için Instagram üzerinden yaptığımız duyuruları takip etmelerini istiyoruz.

‘Markamız kadınların gücünü, sevgisini ve güzelliğini alarak yola çıktı’

 ‘Akaryakıtta yeni moda’ ve ‘Kadın eli değerse’ gibi sloganlarınız var, bu sloganlardan bahseder misiniz?

Moda, artık tüm dünyanın konuştuğu ve benimsediği, “eskimeyen, yenilenen, yeni kalan” anlamında bir kelime. Biz de akaryakıtın geçmeyen bir modası olduğuna inanıyoruz ve bunu tüm müşterilerimize yakıştırıyoruz.

“Kadın eli değerse” sloganımız ise markamızın kadınların gücünü, sevgisini ve güzelliğini alarak yola çıktığının bir göstergesi. Bildiğimiz gibi kadın güzellik demek, kadın zariflik demek, kadın evin direği demek, kadın sevgi demek, kadın tasarruf demek, kadın anne demek. Kadın eli değerse sloganımız ise tam da bu noktadan çıkıyor.Yorumlar

  1. Avatar Didem dedi ki:

    Izmır’de eva nerede? Hatay caddesini biliyorum ama ben guzelbahce de oturuyorum. Yakınlarda gördüm ama hatırlayamıyorum nerede olduğunu. Istasyon listeniz yok. Katkılı gazdan çok memnun kaldık ama sizi bulamiyorum

  2. Avatar Mehmet dedi ki:

    EVAPET ten gelen reklam mesajlarından bıktım lütfen artık benim telefonuma mesaj gelmesin nefret ediyorum bukadar arsızlık olmaz benim aracım bile yok sizi şitdetle kınıyorum reklam yapmak istiyorsanız gidin televizyonlara reklam verin artık telefonumda sizin reklamlarınızı görmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir